Miejsca religijne

Miejsca i miejscowości religijne w okolicy

Historia pobytu Braci Mniejszych Kapucynów w Serpelicach nieodłącznie związana jest z osobą O. Anioła i Br. Bartłomieja, którzy 17 października 1945 r. przybyli na stałe do tej miejscowości, uciekając przed sowietami z klasztoru w Lubieszowie (dzisiejsza Ukraina).

Od wiosny 1946 r. Bracia rozpoczęli pracę nad budową nowego i większego kościoła. Wybudowano go według projektu O. Anioła w rekordowym tempie 200 dni roboczych, a ludziom służy do dzisiaj. Prace były wykonywane przez okolicznych gospodarzy w czynie społecznym przy jednoczesnym zaangażowaniu dzieci i młodzieży. Około roku 1955 rozpoczęto budowę klasztoru.
Relaks Perła Serpelic
Święta Góra Grabarka to miejsce, gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Jej najstarsze dzieje nie są znane. Góra zasłynęła w 1710r., kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym czasie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. Według kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększana dotrwała do 1990r, kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998r. Jest już murowana.
Relaks Perła Serpelic
Korzenie Kalwarii Podlaskiej sięgają 1981 roku, kiedy to Ojciec Rekolekcjonista zadał Braciom zgromadzonym na rekolekcjach zakonnych pytanie: "Dlaczego wy, Kapucyni, mając tak wielkiego człowieka jak Ojciec Pio nie macie w Polsce żadnego sanktuarium Męki Pańskiej, która w szczególny sposób odcisnęła się na życiu i na ciele Stygmatyka?"